Dziś wiele osób zadaje sobie pytanie, jakiego języka warto się uczyć. Czasem odpowiedź wydaje się oczywista, ponieważ język angielski jest jednym z najbardziej pożądanych języków na świecie. Zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym zwiększa prestiż i pozwala na realizację wielu dalszych celów w życiu. To prawda, jednak czy złote czasy tego języka będą trwały zawsze? Być może warto zainwestować swój czas już teraz w naukę innych języków obcych?
Jaki język?
Z pewnością nauka jakiegokolwiek języka obcego jest bardzo trudna. Wymaga wiele czasu, pracy nad motywacją, inwestycji. Jednak opłaca się i to nawet bardzo.
Poza językiem angielskim, warto uczyć się przede wszystkim języka obcego, który będziemy mogli wykorzystać w przyszłości. Nie chodzi tu już o konkretny język, bo warto uczyć się praktycznie każdego języka – radzi nauczyciel języków w szkole Metropolitan Language Professionals . Oczywiście, najlepiej wówczas, gdy będziemy go wykorzystywać. Zdecydowanie zwiększa to szanse na zwrot naszej inwestycji, bo co z tego, że nauczymy się biegle języka rosyjskiego (to przykład), skoro nie będziemy go wykorzystywali w przyszłości? Konkretny cel powinien być pierwszym krokiem przy podejmowaniu decyzji o wyborze języka.
A może język niszowy? Może język chiński, japoński, koreański?
Oczywiście, że warto. Zdecydowanie język chiński to język, którym operuje niewiele osób na świecie, co zwiększa zdecydowanie otwiera wachlarz możliwości. Jednakże, każdy kij ma dwa końce.
Zdecydowanie nie jest to język łatwy do nauczenia i dla Europejczyków może okazać się to bardzo czasochłonny i frustrujący proces nauki. Czy warto zatem aż tak się poświęcić? Zacznij przede wszystkim od celu i spytaj: po co i dlaczego? Jeśli chcesz, na przykład, robić w przyszłości interesy z Chińczykami lub zatrudnić się w firmie, która prowadzi biznes międzynarodowy, oczywiście. Jeśli chcesz tylko wybrać się na wycieczkę do Chin i pochwalić się znajomością języka lub go wykorzystać, aby zamówić sobie w restauracji coś do jedzenia, odpuść sobie.
Ucz się skutecznie tego, co potrzebujesz w danej chwili. Może to być dowolny język obcy. Co istotne, czasem warto wybrać ten, który przyswajamy w bardziej naturalny sposób. Czasami po prostu czujemy, że coś łatwiej nam idzie – będzie to zdecydowanie wpływało na naszą motywację i chęć nauki, a tym samym uprości i usprawni cały proces. Warto się nad tym zastanowić, bo po co uczyć się języka, który nam nie odpowiada tylko po to, aby męczyć się z nim w przyszłości, nawet gdyby miał być on dla nas bardzo opłacalny? Innymi słowy, czy warto się frustrować za pieniądze?
Odpowiedź jest prosta. Dlatego wybieraj język obcy mądrze: do konkretnej potrzeby, język, który jest pożądany przez Ciebie i Twoje otoczenie oraz oczywiście taki, którego nauka sprawi Ci przyjemność. A przede wszystkim, miej w tym wszystkim luz – każda nauka języka obcego powinna przebiegać w bezstresowej atmosferze z poczuciem chęci i ogromnej motywacji.