Opole
Kategorie:

Firma na Opolszczyźnie – perspektywy i finansowanie

Problem z odnalezieniem się na rynku pracy dotyczy dużej grupy społecznej. To osoby mające problem ze znalezieniem pracy, zarabiające poniżej swoich kwalifikacji, lub posiadające zbyt niskie kwalifikacje do przyjęcia jakiejkolwiek posady. Jednym z rozwiązań tego problemu może okazać się założenie działalności gospodarczej. Własna firma jednak to duże wyzwanie, z którym nie każdy chce się zmierzyć.

Czy warto zakładać firmę?

To pytanie, na które nie ma jednej właściwej odpowiedzi. Własna firma to nie praca na etacie. Wymaga posiadania większej wiedzy, umiejętności oraz wiąże się z wieloma czynnikami ryzyka. Takimi choćby jak nieregularność przychodów. Dla zminimalizowania ryzyka dobrze jest wybrać odpowiednią branżę. Najlepiej taką, którą znamy, i w której dobrze się czujemy, która także ma duże perspektywy rozwoju. Wśród najlepiej rozwijających się branż na Opolszczyźnie można śmiało wskazać transport oraz logistykę. Niestety wiążą się one z dużymi nakładami finansowymi już na starcie firmy. I tu otwierają się takie możliwości jak dotacje unijne dla firm w województwie opolskim. Fundusze te mogą posłużyć do zakupu środka transportu umożliwiającego prowadzenie działalności zarobkowej. Przy wyborze branży warto pamiętać o usługach, które praktycznie na każdym rynku dają duże pole do prowadzenia i rozwoju własnego biznesu.

Kredyty firmowe

Fundusze europejskiej nie są jedynym sposobem na zabezpieczenie finansowe dla nowo powstałej firmy. Tym, którzy nie załapali się na programy rządowe, lub potrzebują większej gotówki, pozostaje szukanie innych źródeł finansowania. Jednym z nich są banki. Posiadają one w swoich ofertach kredyty dla firm, lecz nie zawsze ich odbiorcami są nowi przedsiębiorcy. Banki preferują bardziej udzielanie kredytów na rozwój firmy, niż na sponsorowanie nowych niepewnych pomysłów. Jeżeli jakiś bank udziela pożyczek na początek działalności, zazwyczaj są to niskie kwoty, z których można pokryć podstawowe koszty. Szanse na uzyskanie kredytu bankowego w początkowej fazie prowadzenia działalności zwiększają się, kiedy bank dostanie pod zastaw zabezpieczenie, np. w postaci nieruchomości.

Rodzaje finansowania dla nowych firm

Dotacje unijne, czy kredyty bankowe, to nie jedyne możliwości na pozyskanie środków na działalność gospodarczą. Wydaje się, że najlepszym pomysłem na finansowanie firmy jest korzystanie z własnych oszczędności. Nie każdy jednak je posiada. Środki transportu oraz wyposażenie do biura, łącznie ze sprzętem elektronicznym z powodzeniem można nabyć za pośrednictwem leasingu, bez względu na staż prowadzonej działalności. Kiedy działalność związana jest z wytworzeniem czegoś, lub też projektem społecznym, środki na jego realizację, śmiało można pozyskać z crowdfoundingu. Dla projektów o dużej rozpiętości inwestycji warto starać się o pozyskanie finansowania od tzw. Aniołów Biznesu. To osoby, które osiągnęły już sukces w biznesie i są gotowe do zainwestowania swoich prywatnych środków w działalność innych. Automatycznie stają się mentorami dla świeżo upieczonych przedsiębiorców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *