ubezpieczenia
Kategorie:

Czy warto wykupić ubezpieczenie na życie?

Niejedna osoba zastanawia się, czy warto wykupić polisę na życie. Jest to kwestia bardzo indywidualna, więc nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wiadomym jest, że zakup ubezpieczenia stanowi obciążenie finansowe. Z drugiej strony dzięki niemu możemy zabezpieczyć materialnie bliskich na wypadek naszej śmierci. Oczywiście składowe polisy zależą od firmy ubezpieczeniowej. Właśnie dlatego nie należy podejmować pochopnej decyzji – nie każda oferta jest korzystna!

Polisa dożywotnia czy na czas określony

Ubezpieczenie na życie wymaga regularnego płacenia składek przez cały okres trwania umowy. Wiele zależy od tego, czy zdecydowaliśmy się na zobowiązanie dożywotnie, czy na czas określony. Drugie rozwiązanie zapewnia wyższy poziom swobody. Pamiętajmy, że nigdy nie mamy pewności, jak będzie wyglądać nasza sytuacja finansowa za kilka lat. Brak uregulowania należności sprawia, że wszystkie składki opłacone w przeszłości przepadają. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy składka nie została opłacona ze względu na śmierć właściciela polisy. Ten fakt powinien zostać możliwie najszybciej zgłoszony firmie ubezpieczeniowej przez najbliższych denata.

Podstawowy zakres ubezpieczenia na życie

Nie każdy wie, co obejmuje ubezpieczenie na życie. Z uwagi na niższy koszt wiele osób decyduje się na podstawowy zakres polisy. Gwarantuje ona zabezpieczenie finansowe najbliższym zmarłej osoby. W opisywanym przypadku nie uwzględnia się chorób, ani trwałego uszczerbku na zdrowie. Należy jednak wspomnieć o możliwości rozszerzenia usługi. Wiąże się to jednak z wyższymi składkami, a więc powinniśmy przemyśleć, czy możemy sobie na to pozwolić. Bez dokładnego przeanalizowania zapisów umowy nie należy decydować się na jej podpisanie. Być może znajdują się w niej kruczki, które działają na niekorzyść posiadacza polisy.

Rozszerzony zakres polisy na życie

Sporym atutem jest fakt, że ubezpieczenie na życie może obejmować również poważny wypadek, poważną chorobę, operację i rehabilitację, hospitalizację, a także wiele innych. Oznacza to, że ubezpieczyciel wypłaci pieniądze nie tylko w przypadku zgonu. Obliczenie wysokości składek wymaga indywidualnego podejścia. Należy mieć świadomość, że każdy posiada zupełnie inne możliwości finansowe, a także oczekiwania wobec polisy. Konieczne jest zastanowienie się, jak duże powinno być wsparcie finansowe dla naszych najbliższych. W przypadku rozszerzonej polisy z gotówki może skorzystać posiadacz ubezpieczenia na życie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie ona potrzebna do sfinansowania np. badań lekarskich lub procesu leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *